Cvičení v roušce

Cvičit, nebo necvičit?

Nejsem ovce a nebudu za cenu výdělku hazardovat se zdravím svých klientů.

O prospěšnosti jógy toho bylo mnoho napsáno, ať už v její prospěch, nebo neprospěch. Jóga může mít přínos pro naše zdraví po fyzické i psychické stránce, ALE… Ano, je tam jedno velké ALE, když budu jógu praktikovat bezhlavě bez prožitku a nacítění svého těla nebo se tlačit do pozic, na které není tělo ještě připraveno, tak si mohu opravdu ublížit.

Na druhou stranu, plno lidí si udržuje psychickou i fyzickou pohodu právě díky cvičení jógy.

Jak mi napsala jedna klientka, že díky pravidelné praxi vědomé jógy se snížily její úzkosti a obavy, také jí přestalo bolet na hrudi a lépe se jí dýchá.

cvičení s rouškou

Jenže ne každý se pohybu věnuje natolik, aby si uměl doma zacvičit sám nebo nemá vhodné podmínky nebo jen potřebuje po celém dni s dětmi změnit prostředí.

Takže bychom mohli zajásat, že nám vláda dovolila otevřít jógová studia. Jenže jsme zpět u toho velkého ALE. Můžeme cvičit, ale v rouškách. Někdo se s rouškou možná sžil, ale každý s kým jsem mluvila, má spíše stejné pocity jako já: pomoc nemohu dýchat – tento pocit může přejít až do panických stavů.

Jedním z předních cílů jógy je očištění těla a mysli. Jóga pracuje s očistnými technikami, jako jsou: půsty, proplachování nosu, čištění jazyka atd. K odvádění zplodin z těla mimo jiné slouží i pránajáma (dechové cvičení). Jak uvádí T.K.V. Desikacher: „Jógová terapie je z 90% o odstranění odpadu“. Asi každý víme k čemu nám slouží dýchací soustava, její hlavní funkcí je do těla přivádět kyslík a odvádět zplodiny.

Co se stane, když tomu zamezím? Mudr. Miroslava Skovajsová píše o dýchání skrze roušku následující: „Vdechujeme zpět většinu toho, co plíce usoudily vyloučit jako nezdravé. Čím rychleji se pohybujeme, tím je zpětná zátěž škodlivinami větší, neprodyšnost hadříku vše umocní“.

Dále se dech podílí na stabilizaci trupu, což je důležité pro bezpečný pohyb nejen v józe. Když omezím dýchání (což se s rouškou nevědomě děje) oslabuji tuto funkci. Každá změna dechového stereotypu ovlivní držení těla a obráceně.

Když máme třeba rýmu, kdy je neprůchodný nos, tak dochází ke zvýšenému napětí hlubokých krátkých šíjových svalů, hlava se při nádechu lehce zakloní a postupně se vtahuje mezi ramena, v reakci na to začíná tuhnout i oblast klíčních kostí. Je zřejmé, že na to musí reagovat i zbytek těla a kompenzovat toto držení jinde.

Jinými slovy, dech je propojen se stabilizačním systémem, takže když je omezené dýchání těžko se stabilizuje trup, což je často zásadní pro zdravé provádění ásan a obecně držení těla. Dále jsem na sobě vypozorovala, že jak na roušku nejsem zvyklá, tak aby mi nespadla, podvědomě hlavu předsouvám a tím prohlubuji krční lordózu. Což je jen další příklad, jak rouška může ovlivnit náš pohybový stereotyp.

Tyto důvody jsou pro mě dostatečné, abych vzala rozum do hrsti a s rouškou necvičila. Roušky slouží k vzájemné ochraně lékařů a pacientů nebo laborantů. Ale určitě nejsou vyvinuty, a ani určeny ke cvičení jógy. Venku je hezky, tak běžte raději na procházku, zaběhat si nebo si zacvičte jógu on-line, ale buďme rozumní a necvičme v rouškách.

Nejsem odborník, ale z medií jsem vyčetla, že koronavirus ohrožuje hlavně dýchací cesty. Takže bychom je měli udržovat přirozeně v co nejlepším stavu. Co může být lepšího než plný dech v přírodě? Když to ještě skombinujeme s vitamínem D ze slunečního záření a psychickou pohodu, kterou nám tato kombinace nabídne, tak není třeba se bezhlavě vrhat do uzavřených prostor se zakrytým obličejem.

Jako jsem nečekala, až mi MUDr. Prymula dovolí jet s mými dětmi v autě bez roušky, ale dovolila jsem si použít svůj mozek a roušku si sundat, abych se mohla soustředit na řízení, tak ani teď nebudu cvičit za každou cenu, jen protože to je možné.

Raději použiji svůj selský rozum a se skupinovým cvičením počkám nebo budu cvičit na čerstvém vzduchu, kde nikoho nebudu ohrožovat.

Ještě je tu věc druhá, a to je ekonomický aspekt a možný strach z krachu oblíbeného jógového studia. Naštěstí plno jógových studií začalo nabízet lekce on-line, tak můžete podpořit svého oblíbeného lektora nebo studio.

Sama se na vás těším za příznivějších podmínek a přeji vám mnoho psychické pohody.

Jestli chcete udělat něco pro své psychické a fyzické zdraví už teď, srdečně Vás zvu do on-line kurzu Vědomé jógy, kde můžete cvičit z pohodlí svého domova a další jemné techniky Vám pomohou získat psychickou pohodu a zdravý nadhled.

Lucka

Jsem lektorkou jógy a pomáhám lidem cítit se dobře ve svém těle. Sama jsem si prošla onemocněním a pocitem beznaděje, jóga mi ukázala cestu ke zdravému tělu a spokojenému životu. S pokorou a radostí předávám své zkušenosti dál. Budu moc ráda, když pomohou i Tobě! Jsem autorkou úspěšného e-booku Jóga pro zdravá záda a on-line kurzu Vědomé jógy. Více o mně si můžete přečíst zde>>

Získejte zdarma

JEDINEČNÝ KURZ JÓGY

  • 5 lekcí jógy (zaměřené na rozhýbání chodidel, pánve, hrudníku a páteře)
  • 2 bonusová videa
  • Motivaci a podporu ke cvičení
  • Ucelený komplexní systém lekcí
  • Exkluzivní videa - přístupná pouze pro členy
  • Pochopení širších pohybových souvislostí
  • Zlepšení pohyblivosti
  • Úlevu od bolesti
Jógový retreat poprvé on-line!

Jsem zastáncem komplexního přístupu ke zdraví a tak i lekce kurzu na sebe navazují s jistou logikou. Začínáme chodidlem, protože je důležité “stavět” na dobrých základech. Poté budeme pokračovat rozhýbáním kyčlí a pánve. Navážeme uvolněním hrudníku, což je důležité pro správný dechový vzorec, funkční bránici a střed těla. Dále se pověnujeme páteři, která je dle východních nauk základem našeho zdraví. Tudy ke kurzu zdarma.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.