individuální lekce jógy

Začti se.....

O čem píši? O tom jak přemýšlím nad dopady svého chování na planetu, o tom jak se učím žít s autoimunitním onemocněním a co mi na cestě pomáhá, o tom jak hledám sílu důvěřovat svojí intuici a žít život podle svého, často v rozporu s hodnotami moderní společnosti, o své cetě z města, o unschoolingu, léčivé síle přírody a neuvěřitelné síle naší mysli mnohém dalším co se mnou rezonuje. Svá krátká zamyšlení sdílím i na facebooku, instagramu a ve svých článcích.

Jak sledování aktuálních zpráv ovlivňuje naší psychickou pohodu.

Udělala jsem na sobě takový pokus… Z počátku jsem to dělala několikrát za den, jenže se zvyšující se četností moje touha to zase udělat byla čím dál větší. Až jsem skončila u frekvence několikrát za hodinu. Měla jsem takový zvláštní pocit napětí. Zároveň jsem cítila, že mě to naprosto ničí, nedokončuji činnosti, narušuje mi to koncentraci, nedaří se mi v kuse cvičit nebo číst. Byla to taková cílená sebe destrukce, někde uvnitř jsem věděla, že mi to ubližuje, ale zároveň si říkala, tak ještě jednou, třeba se už něco dozvím.

Celý článek

Spokojený život s diagnózou.

Když mi před lety paní doktorka v revmatologickém ústavu sdělila diagnózu, tak nezapomněla dodat, že nemoc není léčitelná a že mi bude čím dál hůř. Přišlo další kolečko sebelítosti, pocitu zmaru a role oběti…. Byl to pocit, jako, když jsem v černé díře, moje mysl jela na plné obrátky a točila se v černých scénářích, nepopsatelném strachu a k tomu jsem zažívala sžíravou fyzickou bolest, která mě do té díry vtahovala ještě hlouběji. Zlomové pro mě bylo, když jsem uvěřila, že nemoc dokáži dostat pod kontrolu.

Celý článek

Cvičení v roušce

Je cvičení s rouškou bezpečné? Roušky slouží k vzájemné ochraně lékařů a pacientů nebo laborantů, ale určitě nejsou vyvinuty, a ani určeny ke cvičení jógy. Jedním z předních cílů jógy je očištění těla a mysli. Jóga pracuje s očistnými technikami, jako jsou: půsty, proplachování nosu, čištění jazyka atd. K odvádění zplodin z těla mimo jiné slouží i pránajáma (dechové cvičení). Jak uvádí T.K.V. Desikacher: „Jógová terapie je z 90% o odstranění odpadu“. Asi každý víme k čemu nám slouží dýchací cesty, jejich hlavní funkcí je do těla přivádět kyslík a odvádět zplodiny. Co se stane, když tomu zamezím? Mudr. Miroslava Skovajsová píše o dýchání skrze roušku následující: „Vdechujeme zpět většinu toho, co plíce usoudily vyloučit jako nezdravé. Čím rychleji se pohybujeme, tím je zpětná zátěž škodlivinami větší, neprodyšnost hadříku vše umocní“.

Celý článek
jóga cviky na hubnutí

Hubne se jógou?

Často dostávám otázku, jaké pozice jsou vhodné na hubnutí, zeštíhlení stehen nebo břicha. Když chceme zhubnout, změňme pohled sami na sebe a zbytek přijde sám. Vedeme-li boj, stále přichází nepřítel, když své tělo přijmeme, tak je snazší něco změnit. Když se dostaneme do souladu sami se sebou, dostává se daná otázka do jiné roviny. Sama jógu vnímám jako velmi komplexní aktivitu, kdy se postupně učíme respektovat, co nám dělá dobře a co ne. Tím se časem upraví i jídelníček a denní pohybový režim, takže výsledkem může doopravdy být i snížení hmotnosti.

Celý článek

Black Friday a minimalismus.

Aneb jak odolat slevám a reklamním trikům? Společnost se dělí na ty, co si povídají o tom co ve slevě ukořistili a na ty, co už týden předem postují jak si na Black Friday nic nekoupí. Jak to máte vy? Já osobně se snažím veškeré nákupy minimalizovat, a když už nakupuji přemýšlet nad tím, co kupuji. Vzhledem k tomu, že nakupuji relativně...

Celý článek
cvičení jógy

Jak začít s jógou?

V následujícím článku vám poradím, jak si vybrat tu nejlepší lekci jógy právě pro Vás.

Celý článek