Jak začít s jógou?

V současné době je nepřeberná nabídka lekcí jógy, je možné, že je pro vás těžké se v jednotlivých názvech lekcí zorientovat. V následujícím článku vám poradím, jak si vybrat tu nejlepší lekci právě pro Vás.

lekce jógy

Jak vybrat tu pravou?

Určitě je dobré mít na paměti, že vaše potřeby se mohou v průběhu života a v průběhu měsíce i dne lišit. Dále je potřeba vědět, že název lekce vám napoví jen zlomek o jejím průběhu, velmi důležitá je také osobnost lektora.

Každý lektor má svoji osobitou didaktiku a energii. V józe, možná více než v jiných oblastech, záleží na tom, aby vám osobnost lektora sedla, aby vám byl příjemný jeho projev, hlas a dotek. Aby pro vás bylo radostí být v jeho přítomnosti.

U žen je dobré být napojená na svůj menstruační cyklus a podle dané fáze lekci vybírat. Není prospěšné v menstruační fázi volit lekci vinyasa jógy, ale spíše zajít na jemnou jógu, nebo lekci zaměřenou na meditaci a relaxaci.

Já jsem ze své podstaty člověk spíše plný energie a snáze se mi dovnitř sebe vstupuje skrze pohyb. Takže převážně vyhledávám lekce dynamické. Na druhou stranu si už dokážu užít i velmi jemnou práci s tělem a dechem. Je to něco, k čemu jsem si potřebovala dospět. Takže jestli vás v tuhle chvíli nebaví 15 minut sedět a meditovat, zvolte lekci, která vás baví.

Je jedno čím začnete, důležité je aby jste vy sami cítili, že vám to dělá dobře. To, že to říká lektor nebo někdo jiný, neznamená, že byste se měli cítit dle jeho instrukcí.

Nalaďte se na sebe a dělejte, to co prospívá přímo vám, ne někomu jinému.

Díky józe se stáváme vnímavější sami k sobě a po čase nás opravdu začne bavit pozorovat svůj dech. Pro mě je neuvěřitelně fascinující zjišťovat, jak málo se znám a co ještě mohu prozkoumat.

Je lepší vybírat otevřené lekce nebo kurz?

Na otevřenou lekci se můžete přihlásit jednorázově, když máte zrovna čas a chuť. To je asi hlavní plus těchto lekcí, když máte nepravidelný režim nebo hodně cestujete. Také můžete vyzkoušet větší škálu lekcí a lektorů.

Naproti tomu do kurzu se zapíšete a zaplatíte určitý počet lekcí, tak vznikne uzavřená skupinka praktikujících, která umožňuje ucelenou koncepci výuky. Obecně je tedy kurz vhodnější pro ty, co mají opravdový zájem na sobě pracovat a ve své praxi se posouvat. Na kurzech věnuji čas i výuce a detailnějšímu rozboru jednotlivých ásan. Můžete na sobě pozorovat určitý pokrok a snáze navázat vztah s ostatními účastníky. A hlavně vám kurz zaručí pravidelnost.

Obecně platí, že lekce označené názvem  vinyjása jóga, power jóga, aštanga jóga nebo dynamická jóga jsou lekce, kdy jsou za sebou v dynamickém sledu kladeny jednotlivé pozice. V průběhu lekce dojde k důkladnému zahřátí a možná si sáhnete i na hranu svých možností a vaše tričko nezůstane suché. I tyto lekce jsou zakončeny relaxací. Jestli patříte mezi jedince s roztěkanou myslí, je možné, že právě díky fyzickému vypětí se pak v relaxaci snáze uvolníte. Na druhou stranu je dobré mít na tyto lekce dobrou fyzickou průpravu a umět zaujmout pozice nejdříve v klidném tempu, abychom si na lekci neublížili.

Naopak lekce zaměřené na zdravá záda, jemná jóga, jógová terapie jsou lekce spíš v pomalejším tempu s dostatkem času na rozbor jednotlivých pozic.

Sama nejvíce směřuji k lekcím kde vás vedu k vnímání a respektování svého těla a jeho jedinečnosti. Jelikož vy jste ve svém těle a víte, co vám dělá dobře a co je naopak nepříjemné. Já vím jak pozici „správně“ nastavit z anatomického hlediska, ale prožitek je na vás. K tomu Vás vedu i v propracovaném kurzu Vědomé jógy.

Jaké lekce nabízím?

Vinyjása jóga

Co čekat od vinyjása jógy? Především plynutí na vlně dechu, jednotlivé pozice jsou propojeny takzvanou vinyjásou (opakující se dynamickou sestavou). Lekce je  lehce dynamická, hravá a pokaždé jiná, snad vám vrátí ztracený klid a pomůže uniknout od všeobecného shonu kolem nás. V některých ásanách zůstaneme na větší počet dechů a zaměříme na správné a zdraví prospěšné nastavení. Cvičením se tělo zpevní a získá ztracenou pružnost. Ponoříte se sami do sebe a svého dechu a pozice budou plynout s naprostou lehkostí. Tělo se určitě zahřeje a mysl uvolní. Když spojíme dech a pohyb, mysl se zaměstná a sama se odkloní od věčného těkání a zakotví se v přítomnosti. Energie bude volně proudit, lymfa se rozpohybuje, tělo se očistí a posílí se imunita.

Hravá vinyjása

Hravá vinyjása je, jak již název napovídá, lekce jógy plná hry. Na lekci si budeme hrát s naším tělem, zkoušet jeho možnosti a to vše s lehkostí a hravostí. V hodině využívám pohyby dětí, zvířat, inspiruji se tancem, hrajeme si s představami, někdy cvičíme v páru, někdy hodně využíváme prostor. Nebojíme se napojit na naši radostnou energii a experimentovat. U této lekce je vhodná alespoň základní zkušenost s pohybem.

Power jóga

Powerjóga je dynamické cvičení ásan s cílem uvolnit, protáhnout a posílit celé tělo. Cvičení powerjógy navíc redukuje stres a napětí a dopřává uvolnění a obnovení přirozeného zdroje energie. Jednotlivé ásany (pozice) jsou prováděny v dynamickém sledu s důrazem na zpevnění středu těla. Během cvičení dochází k intenzivnímu protažení a posílení svalů. A já vám slibuji, že se mnou se na lekci nudit nebudete.

Flow na dobrou noc

Na lekci se budeme hýbat, plout na vlně dechu, meditovat, obracet pozornost dovnitř sebe a končit prodlouženou relaxací, abychom připravili tělo ke spánku a zároveň se naladili na své přání a potřeby. Na lekci hodně pracuji s vizualizacemi, které jsou zaměřeny na bližší poznání sebe sama. Pracuji s jednotlivými fázemi měsíce a měsíční energií, s pozitivním a negativním vnímáním jednotlivých životních situací. Situaci změnit nemůžeme, ale svůj pohled na ni ano. Sestavu pozdrav měsíci si se mnou můžete zacvičit na YouTube.

Jemná jóga

Lekce je navržena v souladu se zásadami zdravého jógového pohybu a je vedena v klidnějším tempu, čímž je vhodná pro důkladné protažení. Lekce je zaměřena na zlepšení hybnosti páteře, posílení a protažení svalů, nácvik správných pohybových stereotypů a zároveň harmonizuje mysl a dech. Lekce je vhodná pro každého, kdo má zájem aktivně pečovat o svoje zdraví a tím předcházet řadě zdravotních problémů.

Zdravá záda

V současné době se téměř každý setkal s bolestí zad, proto jsou lekce zaměřeny speciálně na zlepšení hybnosti páteře, posílení svalů a nácvik správných pohybových stereotypů. Na lekci využívám poznatky moderní fyzioterapie, vývojové kineziologie a terapeutického jógového přístupu. Lekce je zaměřená na správné držení těla a precizní nastavení v ásanach. Na lekci se učíte základní principy zdravého pohybu a skrze ně lépe poznávat své tělo. Nově si můžete zacvičit i doma dle podrobných návodů v e-booku Jóga pro zdravá záda.

Lekce jógy pro seniory

Na lekcích se snažíme obnovit pružnost, najít sílu a rovnováhu. V lekci se využívá jógových pomůcek pro snazší vystavění jednotlivých pozic. Výdrže v pozicích jsou přiměřené věku klientů. Hrajeme si s dechem a udržujeme si zdravý životní nadhled. Na každé lelci pracujeme s myslí, aby se mohla zaměřovat na pozitivní vidění světa. Oblíbenou částí každé lekce je relaxace. Tyto hodiny jsou pro mě speciální tím, že pracuji s lidmi, kteří již mají životní nadhled a přirozeně jsou vděční za maličkosti.

Jóga pro začátečníky – KURZ

Již delší dobu chcete vyzkoušet lekce jógy, ale hlavou vám běží spousta otázek, co když? Odhoďte otázky a pojďte jednoduše začít. Kurz je vhodný pro všechny, kteří se chtějí naučit základům jógy, nebo více do hloubky porozumět jednotlivým pozicím.

Kurz představí úplné základy jógové praxe těm, kteří chtějí s jógou teprve začít. Zaměříme se zejména na základní pozice z nejznámější jogínské série Pozdravu Slunci. Budeme postupně rozhýbávat páteř a klouby, posilovat a protahovat svaly i pojivové tkáně, zlepšovat naši sílu a mobilitu, ale i stabilitu a spokojenost z vědomého pohybu. V každé lekci budeme pracovat i na uvědomění našeho dechu, koncentraci mysli i celkové relaxaci.

Momentálně můžete začít, nebo udržovat svoji pravidelnou praxi, díky on-line kurzu Vědomé jógy nebo e-booku Jóga pro zdravá záda.

Jsem lektorkou jógy a pomáhám lidem cítit se dobře ve svém těle. Sama jsem si prošla onemocněním a pocitem beznaděje, jóga mi ukázala cestu ke zdravému tělu a spokojenému životu. S pokorou a radostí předávám své zkušenosti dál. Budu moc ráda, když pomohou i Tobě! Jsem autorkou úspěšného e-booku Jóga pro zdravá záda a on-line kurzu Vědomé jógy. Více o mně si můžete přečíst zde>>

Získejte zdarma

JEDINEČNÝ KURZ JÓGY

  • 5 lekcí jógy (zaměřené na rozhýbání chodidel, pánve, hrudníku a páteře)
  • 2 bonusová videa
  • Motivaci a podporu ke cvičení
  • Ucelený komplexní systém lekcí
  • Exkluzivní videa - přístupná pouze pro členy
  • Pochopení širších pohybových souvislostí
  • Zlepšení pohyblivosti
  • Úlevu od bolesti
Jógový retreat poprvé on-line!

Jsem zastáncem komplexního přístupu ke zdraví a tak i lekce kurzu na sebe navazují s jistou logikou. Začínáme chodidlem, protože je důležité “stavět” na dobrých základech. Poté budeme pokračovat rozhýbáním kyčlí a pánve. Navážeme uvolněním hrudníku, což je důležité pro správný dechový vzorec, funkční bránici a střed těla. Dále se pověnujeme páteři, která je dle východních nauk základem našeho zdraví. Tudy ke kurzu zdarma.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.