Proč je důležité mít zdravá chodidla?

Cviky haluxy

Zdravá chodidla, bolest nohou, haluxy.

Věděli jste, že ze všech živočichů na planetě jsme nejméně stabilní, protože máme nejmenší opěrnou základnu v poměru k výšce těla? 

Co se stane, když tahle základna ztratí potřebnou pružnost, stabilitu, citlivost nebo kontakt se zemí?

Naše tělo je inteligentní, a tak si s tím poradí a stabilitu bude hledat jinde, třeba se začneme „přidržovat“ rameny a šíjí. Možná to znáte z balančních jógových pozic, kdy vám při ztrátě rovnováhy začínají tuhnout ramena. Jenže to se děje i v běžném životě, když ztrácíme oporu, pružnost a komunikaci chodidel s terénem a tělo hledá způsoby kompenzace jinde.

Celá jedna čtvrtina kostí v těle se nachází v chodidlech. Naše chodidla v číslech: 

 • 26 kostí
 • 25 složených kloubů 
 • 19 svalů 
 • 107 vazů a šlach

Jenže naše tělo nefunguje na základě čísel, ale na stabilní a pružné základně, kterou jsou zdravá chodidla. Funkční a vnímavá chodidla jsou základem pro zdravé pánevní dno, pružnou páteř a bezbolestný pohyb.

Chodidla se vyvíjela miliony let ve světě bez cest, chodníků a bot, aby byla schopná nést váhu celého těla. Jsou to takové „tlumiče“ nárazů od země, orientují nás v prostoru, dávají nám signál, že můžeme došlápnout.

Pevné boty mění pohyblivost a pevnost nohy. Chodidla nejsou izolovanou jednotkou, ale fungují v souhře se zbytkem těla. Když bude chodidlo zatuhlé, nefunkční, můžete se to promítnout do zdraví našich kolen, kyčlí nebo jiné části těla.

To mám vyzkoušené na vlastní kůži. Před lety jsem měla únavovou zlomeninu levé nártní kosti. Od té doby je chodidlo tužší a musím mu věnovat více pozornosti. Kdykoliv zatuhlost ignoruji, intenzivně mě rozbolí levé koleno, a když to včas neřeším, následuje blokace SI skloubení a bolest zad.

Proto péči o chodidla věnuji na jógových pobytech vždy jednu samostatnou lekci a v kurzu vědomé jógy najdete celé bonusové video s péčí o chodidla.

Před ranní praxí jógy můžete vyzkoušet masáž chodidla tenisákem. Chodidlo bude živější a lépe vás v ásanách podrží. >>> Cvičení najdete ZDE <<<

Věděli jste, že v těle máme soustavu kleneb, které spolu vzájemně souvisí?

Chodidla a pánevní dno

V těle máme soustavu kleneb – chodidla, pánevní dno, bránici, spodinu lebeční, které spolu vzájemně souvisí a jejichž stav je vzájemně provázaný. Proto jsem zastáncem komplexního přístupu, kdy tělo vnímáme jako celek. V praxi to znamená, že se nezaměřím jen na posilování pánevního dna nebo středu těla, ale vždy pracuji s tělem a myslí jako celkem.

Stav našeho chodidla, jeho pružnost, obratnost, schopnost stability a dovednost tlumit nárazy od země, to vše může ovlivňovat stav našeho pánevního dna, bránice i páteře. Proto mezi účinnou prevenci, ale i nápravu problémů s pánevním dnem patří terapie chodidel. Zhroucená klenba chodidla může vést k poklesu vnitřních orgánů a prolapsu dělohy.

Chodidlo má tři klenby (vnitřní podélnou, vnější podélnou a příčnou), které fungují jako tlumiče. Klenba nohy souvisí také s pružností páteře: zdravá chodidla při chůzi aktivují hluboký stabilizační systém páteře a tím dochází k přirozenému posilování.

Jestli nemáte čas cvičit, můžete zařadit jen masáž chodidla a uvidíte, že vám poděkuje celé tělo.

Videonávod na masáž najdete >>> ZDE <<<

Proč jsou tak důležité prsty na nohou?

 • Prsty nám ve stoji pomáhají balancovat. 
 • Při chůzi z kopce fungují jako brzdy.
 • Opora o palec a malíček tvoří příčnou klenbu.
 • Při chůzi se od prstů odrážíme.
 • Malíková a palcová opora zajišťuje kotník.

Po celodenním uvěznění v botách často v prstech chybí síla a pružnost, a tu pak musíme nejít jinde v těle.

Zkuste si na celý den pevně svázat prsty na ruce včetně dlaně a pak třeba navlékat korálky. Dejte vědět, jak se Vám to bude dařit 🙂

Chodidlo z pohledu psychosomatiky

Nestabilní chodidlo může mít vliv i na naši psychiku. Poukazuje na to, jak jsme v životě zakořenění fyzicky i emočně, jak píše Ken Dychtwald: „Uzemnění přes chodidla je důležité pro zvládání životních výzev.” V jeho knize Bodymind si můžete přečíst, jak se konkrétní nerovnováha nebo deformace opory chodidel odráží na psychické úrovni.

Já Vám nabídnu, takové cvičení:

Zkuste si stoupnout a přenést oporu do pat, prsty nohou nejsou uzemněné a pozorujte:

 • Jak se vám dýchá?
 • Jaké to ve vás vyvolává pocity?
 • Jak se celkově cítíte?
 • Zkuste se v tomto nastavení projít a pozorujte, co je jinak.

Vyzkoušejte tento experiment také:

 • S vahou na špičkách
 • S přehnaným úchopem prstů o podložku
 • Nechte spadnout váhu do vnitřní hrany chodidla.

Co našim chodidlům prospívá? 

Ideálně chůze v různorodém terénu, trávit alespoň část dne bez bot a nabízet nohám různou teplotu a strukturu terénu. Ideálně venku v přírodě, ale můžete to vyzkoušet i doma: můžete projít bytem s novým zájmem a chodidly terén prozkoumávat (práh u dveří, schody, dřevěná podlaha, dlažba, koberec).

TIP:Zkuste svá chodidla večer opečovat jemnou masáží. Vnímejte jejich citlivost a zatuhlá a necitlivá místa opečujte jemným dotekem. Nezapomeňte jemně promasírovat i prsty a nárty nohou.

Shrnutí na závěr:

Zdravá a vnímavá chodidla jsou důležitá pro zdravý pohyb vašeho těla. Těším se na vaše pozorování a zpětné vazby.

Praktický videonávod se cvičením pro vaše chodidla:

Praktické cvičení pro živá chodidla.

Zdroje: 

Dychtawald, Ken. 1977. Bodymind. New York: Pantheon Books.

Franklin, Eric. 2012. (2. vydání) Dynamic Alignment Through Imagery. USA: Human Kinetics.

Kaminoff, Leslie a Matthews, Amy. 2013. (2. vydání) Jóga Anatomie. Brno: Albatros media. 

Königová, Lucie a Zbuzková, Petra, zápisky a skripta z výcviku Jóga jako vědomá cesta 2020–2022.

Lewit Clara – přednáška https://youtu.be/UtxW3hvisWE?si=48f-xGAtPozeh75s

Stirk, John. 2015. The Original Body. Primal Movements for Yoga Teachers. Edinburgh. Handspring Publishing

Oravcová, Lenka. 2016. Principy zdravého pohybu, Jóga a jógová terapie, Olomouc: Poznání. 1. vydání.

 

Jsem lektorkou jógy a pomáhám lidem cítit se dobře ve svém těle. Sama jsem si prošla onemocněním a pocitem beznaděje, jóga mi ukázala cestu ke zdravému tělu a spokojenému životu. S pokorou a radostí předávám své zkušenosti dál. Budu moc ráda, když pomohou i Tobě! Jsem autorkou úspěšného e-booku Jóga pro zdravá záda a on-line kurzu Vědomé jógy. Více o mně si můžete přečíst zde>>

Získejte zdarma

JEDINEČNÝ KURZ JÓGY

 • 5 lekcí jógy (zaměřené na rozhýbání chodidel, pánve, hrudníku a páteře)
 • 2 bonusová videa
 • Motivaci a podporu ke cvičení
 • Ucelený komplexní systém lekcí
 • Exkluzivní videa - přístupná pouze pro členy
 • Pochopení širších pohybových souvislostí
 • Zlepšení pohyblivosti
 • Úlevu od bolesti
Jógový retreat poprvé on-line!

Jsem zastáncem komplexního přístupu ke zdraví a tak i lekce kurzu na sebe navazují s jistou logikou. Začínáme chodidlem, protože je důležité “stavět” na dobrých základech. Poté budeme pokračovat rozhýbáním kyčlí a pánve. Navážeme uvolněním hrudníku, což je důležité pro správný dechový vzorec, funkční bránici a střed těla. Dále se pověnujeme páteři, která je dle východních nauk základem našeho zdraví. Tudy ke kurzu zdarma.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.