Black Friday a minimalismus.

Aneb jak odolat slevám a reklamním trikům?

Společnost se dělí na ty, co si povídají o tom co ve slevě ukořistili a na ty, co už týden předem postují jak si na Black Friday nic nekoupí.

Jak to máte vy?

Já osobně se snažím veškeré nákupy minimalizovat, a když už nakupuji přemýšlet nad tím, co kupuji. Vzhledem k tomu, že nakupuji relativně málo a asi žiji mimo tu největší mediální bublinu, tak jsem zaregistrovala akci Black Friday až předloni.

Poslední listopadový víkend jsme jely s dcerou na jógový pobyt na hory, výjimečně se nám podařilo vyjet z Prahy včas a vyhnout se tak páteční zácpě.

Moji radostnou náladu rozladilo dcery zjištění, že si doma zapomněla bundu. To už jsme byly někde za Mladou Boleslaví, zastavila jsem na benzínce, abych se přesvědčila, že bunda v autě opravdu není. V tu chvíli jsem zjistila, že i moje bunda zůstala doma na věšáku. Co teď? Velký kus cesty byl za námi a já jsem se bála, že když se vrátíme, už nestihnou první lekci, která začínala v šest hodin.

Po krátkém přemýšlení jsem si uvědomila, že stejně novou bundu potřebuji, protože moje stávající má po 8-mi letech již prošoupané rukávy a málo hřeje, jelikož se její izolační vrstva nenávratně ztenčila a dceři je její bunda malá.

Rozhodla jsem se tedy, že se stavíme ve sportu a bundy pořídíme. V obchodě bylo relativně málo lidí a bundy nám hned padly do oka, při zkoumání ceny jsem zjistila, že je na ně 60% sleva, což mě potěšilo. Na tuto historku si vzpomenu vždy, když si bundu oblékám a stále z ní mám radost. Obě bundy jsou od českých značek a věřím, že pěkných pár let ještě budou sloužit.

Takže i když jsem odpůrcem přehnaného konzumu a snažím se žít minimalisticky (což zatím ne vždy daří), tak takový nákup na Black Friday považuji za úspěšný.

Takže můj postoj je, zjistit co opravdu potřebuji, zda se to nedá sehnat někde jinde (ideálně v second-handu) a když už se k nákupu rozhodnu, proč nevyužít slevu.

Jako problém nevidím zlevněné zboží, ale přehnané nakupování.

Bohužel slevy v nás často vzbuzují falešné touhy po nákupu zboží, které ani nepotřebujeme a ještě před chvílí jsem ani nevěděli, že existuje. Vybudovat si imunitu proti všem marketingovým trikům, nemusí být lehké, ale jako vše i toto lze trénovat. Jako otužilci trénují postupně, než skočí v prosinci do Vltavy i my můžeme procvičovat nenakupování. Ani otužilci ve vodě neumrznou a většinou si nepřivodí ani zápal plic, i my můžeme žít bez návštěv obřích supermarketů.

Moje tipy jak na to:

 • Když něco kupujete, sledujte, odkud daný produkt pochází a možná vám tento fakt překazí chuť na další nákupy.
 • Nákupy plánujte a promýšlejte. Piště si seznam. Když si něčím chcete jen tak udělat radost, přemýšlejte, jak dlouho vám radost z nákupu vydrží. Zda radost vyváží cenu zboží. Tím nemyslím finanční cenu, ale tu etickou a ekologickou.
 • Já mám doma seznam věcí, po kterých toužím a ten každé 2 měsíce aktualizuji a často se mi ukáže, že co bylo ještě před časem velmi silné přání, je třeba věc, kterou už nepotřebuji.
 • Jak přistupujete k opravám? Žijeme v době, kdy je snazší koupit nový kabát, než si nechat opravit zip u toho starého, koupit novou pračku než opravit starou. Ale jaká je ta opravdová cena, kterou všichni dříve nebo později zaplatíme, nad tím už nepřemýšlíme.

Zkusme nadcházející advent využít k tomu, abychom byli sami se sebou, s rodinou, mohli jsme zpomalit a zklidnit mysl, napsat si priority ať už ty nákupní nebo jiné.

Nechte v sobě rozrezonovat co opravdu chcete, jestli daná věc není jen náplast na šrámy z nevyhovujícího zaměstnání, nebo na něco jiného.

A tip na závěr, místo zbytečností, které zatěžují životní prostředí, můžete své blízké obdarovat třeba lístkem do divadla nebo na výstavu, permanentkou do oblíbeného jógového studia, poukazem na jógový pobyt.

Vědomého nakupování se dotýkám i v kurzu Vědomé jógy.

Přeji vám krásný adventní čas a co nejméně času stráveného v supermarketech nebo na poště.

* Fotka od Gerd Altmann z Pixabay
Jsem lektorkou jógy a pomáhám lidem cítit se dobře ve svém těle. Sama jsem si prošla onemocněním a pocitem beznaděje, jóga mi ukázala cestu ke zdravému tělu a spokojenému životu. S pokorou a radostí předávám své zkušenosti dál. Budu moc ráda, když pomohou i Tobě! Jsem autorkou úspěšného e-booku Jóga pro zdravá záda a on-line kurzu Vědomé jógy. Více o mně si můžete přečíst zde>>

Získejte zdarma

JEDINEČNÝ KURZ JÓGY

 • 5 lekcí jógy (zaměřené na rozhýbání chodidel, pánve, hrudníku a páteře)
 • 2 bonusová videa
 • Motivaci a podporu ke cvičení
 • Ucelený komplexní systém lekcí
 • Exkluzivní videa - přístupná pouze pro členy
 • Pochopení širších pohybových souvislostí
 • Zlepšení pohyblivosti
 • Úlevu od bolesti
Jógový retreat poprvé on-line!

Jsem zastáncem komplexního přístupu ke zdraví a tak i lekce kurzu na sebe navazují s jistou logikou. Začínáme chodidlem, protože je důležité “stavět” na dobrých základech. Poté budeme pokračovat rozhýbáním kyčlí a pánve. Navážeme uvolněním hrudníku, což je důležité pro správný dechový vzorec, funkční bránici a střed těla. Dále se pověnujeme páteři, která je dle východních nauk základem našeho zdraví. Tudy ke kurzu zdarma.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.