Věděli jste, že ze všech živočichů na planetě jsme nejméně stabilní, protože máme nejmenší opěrnou základnu v poměru k výšce těla?
Co se stane, když tahle základna ztratí potřebnou pružnost, stabilitu, citlivost nebo kontakt se zemí?
Naše tělo je inteligentní, a tak si s tím poradí a stabilitu bude hledat jinde, třeba se začneme „přidržovat“ rameny a šíjí. Možná to znáte z balančních jógových pozic, kdy vám při ztrátě rovnováhy začínají tuhnout ramena. Jenže to se děje i v běžném životě, když ztrácíme oporu, pružnost a komunikaci chodidel s terénem a tělo hledá způsoby kompenzace jinde.
Celá jedna čtvrtina kostí v těle se nachází v chodidlech. Naše chodidla v číslech:
Chodidla se vyvíjela miliony let ve světě bez cest, chodníků a bot, aby byla schopná nést váhu celého těla. Jsou to takové „tlumiče“ nárazů od země, orientují nás v prostoru, dávají nám signál, že můžeme došlápnout.
Pevné boty mění pohyblivost a pevnost nohy. Chodidla nejsou izolovanou jednotkou, ale fungují v souhře se zbytkem těla. Když bude chodidlo zatuhlé, nefunkční, můžete se to promítnout do zdraví našich kolen, kyčlí nebo jiné části těla.
To mám vyzkoušené na vlastní kůži. Před lety jsem měla únavovou zlomeninu levé nártní kosti. Od té doby je chodidlo tužší a musím mu věnovat více pozornosti. Kdykoliv zatuhlost ignoruji, intenzivně mě rozbolí levé koleno, a když to včas neřeším, následuje blokace SI skloubení a bolest zad.
Proto péči o chodidla věnuji na jógových pobytech vždy jednu samostatnou lekci a v kurzu vědomé jógy najdete celé bonusové video s péčí o chodidla.
Před ranní praxí jógy můžete vyzkoušet masáž chodidla tenisákem. Chodidlo bude živější a lépe vás v ásanách podrží. >>> Cvičení najdete ZDE <<<
V těle máme soustavu kleneb – chodidla, pánevní dno, bránici, spodinu lebeční, které spolu vzájemně souvisí a jejichž stav je vzájemně provázaný. Proto jsem zastáncem komplexního přístupu, kdy tělo vnímáme jako celek. V praxi to znamená, že se nezaměřím jen na posilování pánevního dna nebo středu těla, ale vždy pracuji s tělem a myslí jako celkem.
Stav našeho chodidla, jeho pružnost, obratnost, schopnost stability a dovednost tlumit nárazy od země, to vše může ovlivňovat stav našeho pánevního dna, bránice i páteře. Proto mezi účinnou prevenci, ale i nápravu problémů s pánevním dnem patří terapie chodidel. Zhroucená klenba chodidla může vést k poklesu vnitřních orgánů a prolapsu dělohy.
Chodidlo má tři klenby (vnitřní podélnou, vnější podélnou a příčnou), které fungují jako tlumiče. Klenba nohy souvisí také s pružností páteře: zdravá chodidla při chůzi aktivují hluboký stabilizační systém páteře a tím dochází k přirozenému posilování.
Jestli nemáte čas cvičit, můžete zařadit jen masáž chodidla a uvidíte, že vám poděkuje celé tělo.
Videonávod na masáž najdete >>> ZDE <<<
Po celodenním uvěznění v botách často v prstech chybí síla a pružnost, a tu pak musíme nejít jinde v těle.
Zkuste si na celý den pevně svázat prsty na ruce včetně dlaně a pak třeba navlékat korálky. Dejte vědět, jak se Vám to bude dařit 🙂
Nestabilní chodidlo může mít vliv i na naši psychiku. Poukazuje na to, jak jsme v životě zakořenění fyzicky i emočně, jak píše Ken Dychtwald: „Uzemnění přes chodidla je důležité pro zvládání životních výzev.” V jeho knize Bodymind si můžete přečíst, jak se konkrétní nerovnováha nebo deformace opory chodidel odráží na psychické úrovni.
Já Vám nabídnu, takové cvičení:
Zkuste si stoupnout a přenést oporu do pat, prsty nohou nejsou uzemněné a pozorujte:
Vyzkoušejte tento experiment také:
Ideálně chůze v různorodém terénu, trávit alespoň část dne bez bot a nabízet nohám různou teplotu a strukturu terénu. Ideálně venku v přírodě, ale můžete to vyzkoušet i doma: můžete projít bytem s novým zájmem a chodidly terén prozkoumávat (práh u dveří, schody, dřevěná podlaha, dlažba, koberec).
Zdravá a vnímavá chodidla jsou důležitá pro zdravý pohyb vašeho těla. Těším se na vaše pozorování a zpětné vazby.
Zdroje:
Dychtawald, Ken. 1977. Bodymind. New York: Pantheon Books.
Franklin, Eric. 2012. (2. vydání) Dynamic Alignment Through Imagery. USA: Human Kinetics.
Kaminoff, Leslie a Matthews, Amy. 2013. (2. vydání) Jóga Anatomie. Brno: Albatros media.
Königová, Lucie a Zbuzková, Petra, zápisky a skripta z výcviku Jóga jako vědomá cesta 2020–2022.
Lewit Clara – přednáška https://youtu.be/UtxW3hvisWE?si=48f-xGAtPozeh75s
Stirk, John. 2015. The Original Body. Primal Movements for Yoga Teachers. Edinburgh. Handspring Publishing
Oravcová, Lenka. 2016. Principy zdravého pohybu, Jóga a jógová terapie, Olomouc: Poznání. 1. vydání.
Získejte zdarma
JEDINEČNÝ KURZ JÓGY
Jsem zastáncem komplexního přístupu ke zdraví a tak i lekce kurzu na sebe navazují s jistou logikou. Začínáme chodidlem, protože je důležité “stavět” na dobrých základech. Poté budeme pokračovat rozhýbáním kyčlí a pánve. Navážeme uvolněním hrudníku, což je důležité pro správný dechový vzorec, funkční bránici a střed těla. Dále se pověnujeme páteři, která je dle východních nauk základem našeho zdraví. Tudy ke kurzu zdarma.