Často dostávám otázku, jaké pozice jsou vhodné na hubnutí, zeštíhlení stehen nebo břicha. Já takto jógu nevnímám. Vnímám tělo jako celek a záleží mi na tom, aby dobře fungovalo a bylo v harmonii. Když je tělo v souladu, vše je tak akorát pevné a zároveň pružné, pak mi může být jedno, jestli mám na břiše faldy.
Takže na tuto otázku odpovídám: žádné.
Sama jógu vnímám jako velmi komplexní aktivitu, kdy se postupně učíme vnímat, co nám dělá dobře a co ne. Tím se časem upraví i jídelníček a denní pohybový režim. Obecně platí, že čím více se vědomě hýbeme, tím více pohybu potřebujeme.
Myslím, že hezká postava je o tom, že své tělo máme rádi a cítíme se v něm dobře. Určitě znáte někoho, kdo vám přijde tak krásný, že na něm můžete oči nechat. Ale při zkoumání čistě fyzických parametrů byste třeba zjistili, že má obrovské boky a široká stehna, ale když daná bytost působí harmonicky, tak to nevidíme. A naopak, někdo může mít postavu 90-60-90 a k tomu krásný obličej, ale není se sebou v souladu a tím pádem nás jeho krása neoslní.
Sama pocházím z rodiny, kde se neustále řešilo, jakou má kdo postavu, takže jsem měla tendence pozorovat se a srovnávat se. Takže těch věcí, které jsem na sobě neměla ráda, byla pěkná spousta.
Velmi časté je, že kdo má krátké nohy, chce dlouhé, kdo má malý zadek, chce ženské tvary a ten, kdo je má, chce úzké boky. Ale proč to tak je, proč nejsme spokojeni s tím, co máme?
Celý život nás někdo srovnává, ve škole na tělocviku se řadí podle velikosti, nevím jak je to teď, ale my jsme se každých půl roku v rámci hodiny tělesné výchovy vážily. Do teď si pamatuji, jak mi bylo líto těch silnějších holek, kterým nejenže nešel tělocvik, ale ještě byla veřejně komentována jejich váha (mimochodem všechny jsou teď krásné ženy). Média nám určují a říkají, co je dokonalá postava a jak jí docílit. Po Vánocích se to jen hemží ověřenými cviky a triky na hubnutí.
Přemýšleli jste někdy nad absurditou soutěže miss krásy? Někdo rozhoduje, kdo je krásný a kdo ne, ale ještě větší paradox je, že my to dobrovolně sledujeme a někdo se tam i dobrovolně hlásí, aby jeho krásu někdo jiný „odborně“ posoudil.
Žádná ideální postava neexistuje, je to pouhý výplod naší fantazie. Můžeme se podívat na ženskou krásu, jak byla posuzována v historii a jak je vnímána dnes. Nebo se podívejme, jak je krása vnímána v geografickém a kulturním kontextu. Jiný ideál je v arabských zemích, jiný u afrických domorodců a jiný u indiánů a jiný ve „vyspělé“ euroamerické společnosti.
Mě jóga naučila přijmout se takovou, jaká jsem. Od té doby svoji postavu neřeším a je mi tak dobře. A o to jde, nepotřebuji se zalíbit někomu, ale být spokojená sama se sebou. Když se nad tím zamyslíte, vadí kila navíc opravdu vám? Nebo máte strach, že budou vadit někomu jinému?
Když chceme zhubnout, změňme pohled sami na sebe a zbytek přijde sám. Když vedeme boj, stále přichází nepřítel, když své tělo přijmeme, tak je snazší něco změnit.
Myslím, že jóga není o hubnutí, ale o pocitu, který nám dává. Nicméně jak začnete více vnímat své tělo, bude vám více záležet na tom, co jíte, takže výsledkem může doopravdy být i snížení hmotnosti. Více se tomu věnujeme v kurzu Vědomé jógy.
Vliv jógy na hubnutí zatím nebyl prokázán, na druhou stranu většina jogínů je štíhlá. Já myslím, že vše má své místo a opodstatnění a jako nejpříhodnější vidím kombinaci jógy s dalšími sporty. Dále je potvrzeno, že jóga snižuje hladinu stresu. Takže jestli patříte mezi „zajídače“ stresu, můžete místo tatranky vyzkoušet 10 minut meditace denně.
Moje doporučení na závěr, jezme s rozumem, hýbejme se a mějme se rádi takoví, jací jsme. Cvičme pro radost a dobrý pocit.
Takže zpět k původní otázce, já bych se na hubnutí vykašlala a poslouchala své tělo, ne lifestylové časopisy.
Získejte zdarma
JEDINEČNÝ KURZ JÓGY
Jsem zastáncem komplexního přístupu ke zdraví a tak i lekce kurzu na sebe navazují s jistou logikou. Začínáme chodidlem, protože je důležité “stavět” na dobrých základech. Poté budeme pokračovat rozhýbáním kyčlí a pánve. Navážeme uvolněním hrudníku, což je důležité pro správný dechový vzorec, funkční bránici a střed těla. Dále se pověnujeme páteři, která je dle východních nauk základem našeho zdraví. Tudy ke kurzu zdarma.